Zakłady na żywo
Poradniki

Zakłady na żywo

Live betting, czyli zakłady "na żywo" to stawianie zakładów w trakcie trwania sportowej rywalizacji. Typowanie live charakteryzuje się dużą dynamiką ponieważ czas pomiędzy zagraniem zakładu a jego rozstrzygnięciem jest bardzo krótki. To może przełożyć się na błyskawiczne wygrane ale też szybkie przegrane. Jak skutecznie obstawiać zakłady "na żywo"?

Internet mocno wpłynął na rozwój zakładów sportowych. Choć do dziś istnieją naziemne placówki do typowania zakładów, to jednak zdecydowana większość zakładów zawierana jest w sieci. Oferta zakładów internetowych bukmacherów jest znacznie szersza, a dodatkowo poszerzona jest o zakłady "na żywo", które są już bardzo popularne wśród typerów.

Zakłady "na żywo" pozwalają na obstawianie boiskowych zdarzeń w trakcie ich trwania, co daje dodatkową frajdę i emocje przy oglądaniu meczu oraz pozwala na zarobek bardziej wnikliwym obserwatorom. Znajomość dyscypliny i fachowe oko pozwala na przewidywanie sportowej rywalizacji w trakcie jej trwania. Zakłady "na żywo" pozwalają na tego typu umiejętności zarobić.

Zakłady "na żywo"/live - zakłady dostępne u bukmachera internetowego, które można typować tylko w trakcie trwania sportowej rywalizacji. Zakłady przyjmowane są i rozliczane w chwili rozgrywania meczu/walki/wyścigu.

Zakłady przedmeczowe vs Zakłady "na żywo"

Zakłady "na żywo" w przeciwieństwie do klasycznych zakładów przedmeczowych pozwalają graczom na reakcje w trakcie trwania meczu. Stawiając u bukmachera zakład przedmeczowy gracz na jego rozstrzygnięcie musi czekać do końca spotkania. W zakładach "na żywo" dynamika sportowej rywalizacji pozwala na obstawianie drobnych rozstrzygnięć takich jak:

 • kto strzeli następnego gola
 • kto wygra gema
 • która z ekip zdobędzie punkty

Kupony stawiane "na żywo" mogą zostać rozstrzygnięte w przeciągu kolejnych kilku minut. Z wypłatą ewentualnych wygranych nie trzeba czekać do końca meczu.

 • Zakłady przedmeczowe zawierane są przed pierwszym gwizdkiem sędziego, a kursy na tego typu mecze dostępne są u bukmacherów kilka dni wcześniej. To powoduje, że typer ma sporo czasu na analizę rywalizacji, ustalenie stawki i podjęcie decyzji odnośnie granego typu.
 • Zakłady "na żywo" charakteryzują się szybkością rozstrzyganych zdarzeń, a wysokość kursów zależy od bieżącej sytuacji na boisku. Gracz ma niewiele czasu na podjęcie decyzji odnośnie zakładu i doboru stawki.

Takie aspekty jak: czytanie gryumiejętność reagowania na boiskowe zdarzeniaszybkość decyzji oraz dobór stawki sprawiają, że zakłady "na żywo" bywają trudniejsze do typowania niż zakłady przedmeczowe.

Co można typować "na żywo"?

Najbardziej popularnymi sportami w zakładach "na żywo" jest piłka nożna tenis ziemny. Bukmacherzy właśnie na te dyscypliny kierują najszerszą ofertę live. W trakcie trwania meczu piłkarskiego obstawiać można wynik spotkania, ale również inne bardziej szczegółowe rozstrzygnięcia jak:

 • która drużyna zdobędzie następnego gola
 • która z drużyn będzie mieć kolejny rzut rożny/wolny/karny
 • w jakim przedziale czasowym padnie gol
 • jakim wynikiem zakończy się pierwsza/druga połowa

tenisie w trakcie meczu obstawiać można: wynik, zwycięzce poszczególnych setów/gemów oraz ilość punktów/gemów.

W innych dyscyplinach takich jak koszykówka czy siatkówka "na żywo" obstawiać można podobne rozstrzygnięcia - analogicznie do piłki nożnej i tenisa.

W zakładach "na żywo" zawierać można kupony pojedyncze i akumulowane.

Skuteczne typowanie "na żywo"

Jak wspomnieliśmy wyżej zakłady "na żywo" typerom i sportowym kibicom pozwalają na dodatkowe podkręcenie emocji przy okazji oglądania interesującego meczu. Obstawianie live za niską stawkę może okazać się dobrą zabawą i sprawdzeniem swoich przewidywań odnośnie boiskowych zdarzeń. Na tego typu okoliczności bukmacherzy oferują zakłady przez telefon za pośrednictwem mobilnej aplikacji, by komfortowo przed telewizorem czy w barze móc postawić zakład.

Gracze, którzy myślą o nieco poważniejszym graniu zakładów "na żywo" w poszukiwaniu profitów, muszą wykazać się wiedzą, analitycznym umysłem, znajomością obstawianej dyscypliny oraz chłodną kalkulacją.

Skuteczne obstawianie zakładów "na żywo" wiąże się przede wszystkim z wnikliwym oglądaniem typowanego meczu. To podstawowy warunek - obstawiany mecz "na żywo" należy dokładnie śledzić albo ze stadionu, albo przez telewizyjną transmisje. Bukmacherzy coraz częściej w swojej ofercie obok zakładów live posiadają transmisje live z określonych wydarzeń sportowych. Dla gracza to spore ułatwienie, bo w jednym miejscu ma zarówno ofertę zakładów, jak i obraz z meczu.

Sukces w zakładach "na żywo", jak i generalnie w zakładach utożsamiać należy z wiedzą. Obstawianie "na żywo" to czytanie bieżącej gry i przewidywanie kolejnych zdarzeń. To wiąże się ze znajomością specyfiki dyscypliny sportowej. Co więcej, zakłady "na żywo" to szybkie wahania kursów - dlatego tak istotnym elementem jest moment podjęcia decyzji i zagrania kuponu.

Bardzo ważnym elementem w zakładach "na żywo" jest samokontrola. Granie zakładów live to mnogość akcji i szybkie rozstrzygnięcia, co może rodzić niekontrolowane emocje, a co za tym idzie składanie pochopnych zakładów w przypływie euforii po wygranej, bądź złości po przegranej. Tak jak szybko można wygrać, tak i przegrać w zakładach "na żywo". Dlatego tak ważne, by trzymać nerwy na wodzy w każdej sytuacji.

Jak obstawiać zakłady "na żywo":

 • zawsze oglądaj obstawiany mecz
 • zwracaj uwagę na detale podczas meczu
 • interesuj się obstawianą dyscypliną
 • nie obstawiaj za pełny budżet
 • typuj z głową bez chęci odegrania się po przegranym zakładzie

Bukmacherzy do zakładów "na żywo"

Spośród polskich licencjonowanych bukmacherów internetowych tylko jedna firma nie oferuje zakładów "na żywo". Jest to odstający od reszty stawki e-Toto.

Polska czołówka bukmacherów, czyli Totolotek, Fortuna, forBET, Milenium, STS i LV BET w swojej ofercie obok zakładów przedmeczowych posiada również zakłady "na żywo". Co więcej STS i Fortuna oferują liczne transmisje z meczów co ułatwia obstawianie live. Transmisje live w Fortuna dostępne są jedynie na telefonie poprzez aplikację mobilną bukmachera.

Jeśli bukmacher nie oferuje transmisji ze spotkania, to np. forBET czy Milenium przedstawiają układ boiskowych zdarzeń w zakładach "na żywo" przy pomocy panelu statystyk graficznych animacji.

Podsumowanie

Zakłady "na żywo" mogą być dobrą zabawą oraz szansą na szybkie wygrane. Do typowania live niezbędny jest ciągły dostęp do internetu w trakcie trwania meczu, zakłady na żywo obstawiać można zarówno z komputera stacjonarnego jak i telefonu.

Skuteczne obstawianie zakładów "na żywo" to umiejętność reakcji na boiskowe wydarzenia, kontrola emocji oraz szybka kalkulacja. W drodze do sukcesu pomocnym aspektem jest również znajomość obstawianej dyscypliny.

Dynamika akcji w zakładach "na żywo" sprawia, że nieprzemyślane i pochopne decyzje szybko może prowadzić do utraty budżetu na grę.