Wybór bukmachera
Bukmacherzy

Wybór bukmachera

W internecie dostępnych jest kilkadziesiąt stron poświęconych zakładom bukmacherskim. Mimo, że wszystkie oferują podobne usługi, różnią się jednak wieloma ważnymi kwestiami. Każda firma ma swój sposób na przyciągnięcie nowego klienta. W tym artykule zwrócimy uwagę na to czym kierować się przy wyborze bukmachera i od jakiej platformy zacząć swoją przygodę.

Zgodność z polskim prawem

W kwietniu 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy hazardowej. Mimo zapowiedzi zmian na lepsze, uchwała wprowadziła jeszcze więcej niekorzystnych zmian. Spowodowało to, że szereg znanych firm (np. bet365) zrezygnował z prowadzenia usług w naszym kraju. Aktualnie dla polskich graczy dostępnych jest siedem w pełni legalnych firm bukmacherskich a są to: eToto, forBET, Fortuna, LVbet, Milenium, STS oraz Totolotek. Każda z nich zobligowana jest odprowadzać 12% podatek od każdej postawionej przez gracza złotówki.

Wysokość kursów, podatek

Większość doświadczonych graczy, którzy dysponują większym kapitałem na grę, przy wyborze bukmachera zwraca uwagę na jego marżę i wysokość kursów. Marża wszystkich polskich firm oscyluje w podobnych granicach co powoduje, że kursy są dość zbliżone, różnią się w zależności od dyscypliny oraz rodzaju zakładu – na żywo czy przed rozpoczęciem spotkania. Mimo to różnice są niewielkie więc gracz początkujący nie powinien zaprzątać sobie głowy tym problemem. Jako ciekawostkę można dodać, że bukmacher eToto każdego dnia oferuje kilka spotkań w których porównuje swoje kursy do kursów konkurencji. Są one oczywiście wyższe a grając je na jednym kuponie otrzymujemy dodatkowy procent do wygranej.

Wartym uwagi jest bukmacher forBET, który postanowił zniwelować różnicę podatku dopłacając brakującą kwotę. Każdy wygrany kupon ma podwyższoną wypłatę o 6%. Kolejne 6% zostaną dopisane do naszego konta jeśli na naszym kuponie znalazły się minimum trzy zdarzenia przy łącznym kursie przynajmniej 2,0. Jest to ogromny plus bowiem znacząco wpływa to na wygrane.

Bonusy na start

Bonus dla każdego nowo zarejestrowanego gracza to standard. Przy odpowiednim jego zarządzaniu może on okazać się środkiem do mocnego podreperowania naszego budżetu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze promocji? Przede wszystkim na warunki obrotu. Niektóre firmy proponują wysokie i na pierwszy rzut oka atrakcyjne promocje jednak w regulaminie, małym druczkiem, zawierają informację o kilkukrotnym obrocie. Im mniejszy obrót i im mniejszy kurs łączny kuponu, który do obrotu się kwalifikuje, tym lepiej dla nas. Totolotek może pochwalić się atrakcyjną ofertą bonusu powitalnego, który nie dość, że wynosi aż 700 zł to dodatkowo należy obrócić go zaledwie dwukrotnie.

Innym bonusem na który powinien zwrócić uwagę początkujący zawodnik to tak zwany cashback. Jeśli nasz pierwszy zakład okaże się przegrany – bukmacher odda nam postawione pieniądze. Zero ryzyka. Aktualnie dwaj polscy bukmacherzy oferują ten typ bonusu. Rejestrując się w programie Liga Mistrzów Milenium możemy skorzystać z promocji darmowego zakładu. Wystarczy zaznaczyć taką opcję podczas rejestracji, następnie wpłacić maksymalnie 100 zł i obstawić zakład. Jeśli okaże się on przegrany, zwrot opłaty za kupon zostanie przyznany w postaci punktów premiowych, które można wymienić na kredyty i przeznaczyć na dalszą grę. Aby wypłacić te pieniądze należy je minimum jeden raz obrócić.

Trochę lepiej prezentuje się oferta Fortuny. Tam bowiem po przegranym zakładzie do kwoty 100 zł otrzymamy zwrot środków, które możemy natychmiast wypłacić.

Oferta i zakłady na żywo

Przy wyborze bukmachera ważna jest również dostępna u niego oferta zakładów. Wszystkie firmy oferują podstawowe dyscypliny sportowe. forBET oraz Fortuna to dobry wybór dla fana polskiej piłki nożnej gdyż ich oferta na pojedynki ligowe sięga IV poziomu rozgrywkowego. Totolotek posiada największą ofertę, która dziennie sięga nawet 30 tysięcy zdarzeń. Z kolei dla fana sportów niszowych najlepszym wyborem będzie LVbet, który ma w swojej ofercie szeroką ich gamę.

Ważnym aspektem przy wyborze bukmachera jest to czy ma on możliwość obstawiania zakładów na żywo. Obecnie tylko eToto nie posiada tej funkcji jednak z pewnością kwestią czasu jest jej wprowadzenie. Najbogatszą ofertę zakładów live posiada Fortuna oraz STS, który dodatkowo oferuje streamy najważniejszych pojedynków.

Aplikacja, witryna, punkty stacjonarne

Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach aplikacja mobilna jest rzeczą ważną a dla niektórych nawet niezbędną. Jeśli częściej jesteś pod telefonem to preferowanymi bukmacherami są Totolotek, Fortuna, Milenium i STS, którzy posiadają aplikacje dostępne na Androida oraz iOS.

forBET i eToto posiadają dość prosto wyglądające witryny internetowe jednak nie można powiedzieć, że są one złe. Przejrzystą i bogatą stronę internetową z wieloma dodatkami jak statystyki, wyniki na żywo i opinie ekspertów posiada Fortuna. Reszta bukmacherów nieco odstaje jednak nie ma rzeczy do których można się przyczepić.

Zawieranie zakładów on-line jest oczywiście szybsze i bardziej komfortowe jednak kilka firm oferuje możliwość zawierania zakładów przez internet jak również w swoich punktach stacjonarnych (są to STS, Fortuna, Totolotek, Milenium, Etoto). Jest to oczywiście duży plus bowiem nie mając dostępu do internetu możemy w każdej chwili odwiedzić bukmachera.

Depozyty i wypłaty

Po wejściu w życie ustawy hazardowej ujednoliciły się zasady wpłat i wypłat. Obecnie na wszystkich platformach dostępne są depozyty za pomocą kart kredytowych, przelewów bankowych a także portfeli internetowych Skrill. Wypłata odbywa się tą samą metodą, którą środki deponowaliśmy. Minimalne kwoty wpłaty i wypłaty wynoszą 1 zł.

Kontakt z klientem

Każdy bukmacher oferuje kontakt za pomocą emaili, portali społecznościowych oraz formularzy dostępnych na stronie. Najlepszą metodą kontaktu jest jednak czat na żywo z konsultantem. Obecnie taką formą dysponują bukmacherzy: LvBet, Milenium, Totolotek, forBET i STS.

Podsumowanie

Jeśli jesteś nowym graczem, który ma problem z wyborem bukmachera, musisz zwrócić uwagę na najważniejsze informacje takie jak opinie innych klientów, bonusy, zakłady na żywo, odpowiednia oferta. Należy wybrać takiego bukmachera, który będzie najbliżej spełnienia wszystkich ustalonych przez siebie wytycznych. Trzeba też pamiętać, że po nowelizacji ustawy hazardowej, wszystkie polskie strony bukmacherskie są bezpieczne a więc nie musimy bać się o nasze pieniądze oraz przetwarzanie danych osobowych.

Aby ułatwić naszym czytelnikom wybór najlepszego bukmachera przygotowaliśmy własny ranking bukmacherów w którym ustawiliśmy legalnych bukmacherów w kolejności od tych najbardziej polecanych. Przy pracy nad rankingiem braliśmy pod uwagę wszystkie elementy wspomniane w tym artykule.