Sporty wirtualne
Poradniki

Sporty wirtualne

Sporty wirtualne to nowy produkt u polskich bukmacherów, łączy w sobie element boiskowej rywalizacji z losowym zdarzeniem. Dynamika akcji, całodobowa dostępność, dreszcz emocji, nieprzewidywalność meczów i szybkie wygrane może skusić wielu graczy.

Jak sama nazwa wskazuje, sporty wirtualne to nie autentyczna rywalizacja sportowa, a generowane komputerowo zdarzenia. O wyniku decyduje losowy przypadek - podobnie jak w stricte hazardowych grach takich jak automaty slotowe czy sławni "jednoręcy bandyci".

O ile w zakładach sportowych rezultat zależy od formy zawodników, przedmeczowej atmosfery, jaki i miejsca zdarzenia, o tyle w sportach wirtualnych decydującym determinantem jest matematyczny algorytm. Czynnik ludzki nie odgrywa żadnego znaczenia przez co przedmeczowa analiza traci sens.

Nowelizacja ustawy hazardowej z 1 kwietnia 2017 roku skutecznie wyeliminowała tzw. jednorękich bandytów. W dużej mierze kontrolę nad hazardem przejął państwowy monopol. Legalni bukmacherzy poprzez sporty wirtualne wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób, które do tej pory grały na automatach.

 - Dziura po automatach będzie tak duża, że dla bukmacherów to bardzo łakomy kąsek. A wirtualne sporty ze względu na swoją szybkość i hazard w czystej postaci są pewną alternatywą 

- mówił dla portalu money.pl Konrad Komarczuk, prezes Fortuny.

Zasady gry

Sporty wirtualne polegają na typowaniu zdarzeń identycznie jak w klasycznych zakładach bukmacherskich. Każdy zakład oszacowany jest przez kurs - tak jak w rzeczywistości, tak i w wirtualnej grze są faworyci i outsiderzy. O kursach jednak nie decyduje sztab oddsmakerów, ale algorytm. By postawić zakład należy zaznaczyć typ oraz określić stawkę - identycznie jak przy zakładach sportowych. Następnie czekać na losy zdarzenia.

Co przyciąga graczy do sportów wirtualnych, to na pewno szybki bieg zdarzeń. Pojedyncze spotkanie piłkarskie trwa nie 90, a 4 minuty. Podobnie jak inne zmagania, czyli mecz tenisa czy wyścigi konno. Co chwilę można stawiać kupony, które prędko zostaną rozliczone. To szansa na szybkie zyski, ale też przegrane.

W sportach wirtualnych typować można zdarzenia, które dostępne są również przy okazji prawdziwych meczów. W ofercie zakładów znajdują się nie tylko klasyczne rynki na wynik spotkania, ale także bardziej rozbudowane na liczbę bramek, punktów i setów. W ramach playera video każde obstawione spotkanie można śledzić "na żywo", co przy meczach piłki nożnej przypomina popularne gry komputerowe jak FIFA czy Pro Evolution Soccer.

Sporty wirtualne - bukmacherzy

Do tej pory sporty wirtualne znalazły się w ofercie czterech legalnych bukmacherów w Polsce:

Niebawem sporty wirtualne mają pojawić się również w STS, który kilka lat temu prowadził tego typu działalność w punktach stacjonarnych.

Szczególnie imponująco sporty wirtualne wyglądają w Fortunie, która oferuje aż 6 dyscyplin dostępnych do typowania: piłka nożna, tenis, wyścigi psów, wyścigi samochodowe, wyścigi konne oraz wyścigi motocyklowe. Dodatkowo mecze piłkarskie w Fortunie dostępne są z polskim komentarzem.

Bukmacher Milenium z kolei w sportach wirtualnych w ramach promocji obniża podatek do 6% od stawki, co pozwala na osiągnięcie wyższych wygranych niż u konkurencji. Jednak na razie, podobnie jak Totolotek, oferuje mniejszą ilość dyscyplin niż Fortuna.

Od grudnia 2017 roku ofertę o sporty wirtualne poszerzył bukmacher forBET, u którego w tej formule można typować piłkę nożną, koszykówkę, tenis, wyścigi konne i wyścigi psów.

Jak obstawiać sporty wirtualne?

Do wirtualnych sportów należy podejść z dystansem, ponieważ jest to gra nacechowana hazardem - o wyniku decyduje losowe zdarzenia. Częstotliwość akcji sprawia, że w sportach wirtualnych można odnieść szybką wygraną, ale też błyskawicznie stać się bankrutem. Dlatego zalecamy rozwagę.

Profesjonalni typerzy, bazujący na systemie gry oraz meczowej analizie, zapewne nawet nie spojrzą na sporty wirtualne. Dla początkujących graczy sporty wirtualne mogą kojarzyć się z dobrą rozrywką, bo niewątpliwie dreszcz emocji i wizja wygranej podnosi adrenalinę. Należy jednak pamiętać, że o wyniku decyduje los i na dłuższą metę nie warto inwestować w tego typu zabawy.