Esport
Bukmacherzy

Esport

XXI wiek na nowo zdefiniował rywalizację sportową. Zmagania sportowe do tej pory kojarzyły się napiętymi mięśniami, spoconym ciałem i przekraczaniem fizycznych granic wydolności organizmu. W obecnych czasach wraz z rozwojem techonogii, komputerów i gier wideo rywalizacja ze stadionów przeniosła się na wirtualne areny. Tak powstał e-sportsport elektroniczny, w artykule tym przedstawimy e-sport w zakładach bukmacherskich.

Głównym celem sportowca jest chęć zwycięstwa i doskonalenia umiejętności. Cel ten obowiązuje w każdej dyscyplinie, w szachach, pokerze oraz grach komputerowych. Dyscypliny różnią między sobą specyfiką, ale gimnastyka umysłowa jest równie imponująca, jak ta fizyczna. E-sport łączy zdolności umysłowe z fizycznymi.

E-sport, czyli sport elektroniczny, to w którym przedmiotem działań uczestników są gry komputerowe. Rywalizacja w tej dyscyplinie została przeniesiona na ekrany monitorów do wirtualnego świata, nad którym kontrolę mają konkurujący gracze.

W ostatnich latach na świecie, jak i w Polsce można zaobserwować dynamiczny rozwój sportów elektronicznych. Przybywa graczy, profesjonalnych zespołów i turniejów. Co jednak istotne, e-sport staje się masową dyscypliną, czego dowodem, że w najpopularniejsze gry typu League of Legends, DotA czy CS: GO gra kilkadziesiąt milionów osób.

Co roku w katowickim spodku odbywają się finały serii Intel Extreme Masters, które przyciągają tłumy z całego świata, by obserwować na telebimach rywalizacje najlepszych graczy. W 2014 roku triumfatorem imprezy w grze Counter-Strike: Global Offensive zostali Polacy z zespołu Virtus.pro, którzy zainkasowali do podziału 300 tysięcy PLN. Popularyzowanie e-sportów przyciąga sponsorów, którzy oferują coraz to większe pieniądze, w 2017 pula nagród na IEM wynosiła 2,5 miliona złotych!

Tak jak w klasycznym sporcie, tak i w e-sporcie są gry bardziej i mniej popularne. Do najważniejszych należą:

 • League of Legends (LoL) - typ gry: strategia
 • Defense of the Ancients (DotA) - typ gry: zręcznościowa RPG
 • StarCraft 2 - typ gry: strategia
 • Counter Strike - typ gry: zręcznościowa FPS
 • Warcraft - typ gry: strategia

E-sport to rywalizacja, która emocjonuje szerokie grono młodych odbiorców. Wzrost popularności sportów elektronicznych dostrzegli bukmacherzy, którzy zaczęli oferować zakłady na tego typu wydarzenia.

Wśród ogólnoświatowych bukmacherów prym wśród zakładów na e-sport wiedzie Pinnacle Sport. Na Polskim podwórku zakłady na e-sport oferują wszyscy legalni bukmacherzy oprócz outsidera e-Toto. Z roku na rok rywalizacje zawodników w grach komputerowych obstawia coraz większa liczba typerów.

Przedstawicieli sportów elektronicznych cechuje analityczny umysł, strategia, ale także zręczność i koncentracja. W każdej rywalizacji są lepsi i słabsi, co przekłada się na zróżnicowanie szans - są faworyci i outsiderzy, tak jak w innych dyscyplinach sportowych. Bukmacherzy śledzą wydarzenia z e-sportu i odpowiednio szacują kursy na poszczególne zdarzenie i konfrontacje.

Obstawianie zakładów E-sport

Bukmacherzy wystawiają kursy w e-sportach na następujące rynki:

 • zwycięzca bezpośredniej rywalizacji
 • zwycięzca mapy/gry
 • liczby punktów/map
 • długoterminowych rozstrzygnięć: zwycięzca grupy/turnieju itp.

Wśród legalnych bukmacherów oferta na e-sporty szczególnie imponująco wygląda w LV BET, który oferuje zakłady na wiele gier typu League of Legends, Counter Strike czy Starcraft 2. E-sport podobnie rozbudowany jest w STS, który dodatkowo prowadzi transmisje z wielu spotkań "na żywo" i jest sponsorem polskiego zespołu "Izako Boars", tworzorzonego przez popularnego gracza Piotra "izak" Skowyrskiego.

Pozostali bukmacherzy, czyli Fortuna i Totolotek także posiadają wiele popularnych gier w swoich ofertach, ale skupiają się na podstawowych rynkach dotyczących wyniku, podobnie jak Milenium.

W Polsce zakłady na e-sporty można obstawiać poniższych bukmacherów. Listę bukmacherów ustawiliśmy pod względem szerokości oferty zakładów na esport.

 1. LV BET
 2. Fortuna
 3. Totolotek
 4. forBET
 5. Milenium
 6. STS