Poradnik typera
Poradniki

Poradnik typera

W tym artykule, który skierowany jest głównie do początkujących graczy opiszemy wszystkie podstawowe zagadnienia związane z zakładami bukmacherskimi. Obstawianie to dla wielu zabawa, hobby bądź sposób na uatrakcyjnienie oglądanego spotkania jednak każdy zakłada to koszt a jeśli w coś inwestujemy liczymy na zysk.

Ogranie bukmachera nie jest proste, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę musisz nauczyć się kilku ważnych kwestii takich jak teoria, wiedza, analiza czy panowanie nad emocjami, aby po kilku pierwszych porażkach nie zrazić się bukmacherki. Aby ułatwić start, poniżej przedstawimy kilka podstawowych porad.

Podstawowe rodzaje zakładów

Singiel (zakład pojedynczy)

Jest to najbezpieczniejszy rodzaj zakładu. Obstawiając tylko jeden mecz mamy aż 33,3% szans na wygraną w przypadku pojedynku z możliwym remisem (np. piłka nożna) i 50% szans kiedy w meczu są dwa możliwe wyniki (np. tenis, siatkówka). Grając single zwiększamy szanse na trafienie typu jednak wiąże się to z dość niskim kursem łącznym i ewentualną wygraną. Zakład pojedynczy dedykowany jest więc głównie graczom, którzy dysponują większym kapitałem. Należy również pamiętać, że im wyższy kurs tym mniejsze prawdopodobieństwo wygranej.

Ako (zakłady akumulowane)

Tak zwane akumulatory to nic innego jak zakład złożony z minimum dwóch zdarzeń. Jest to najpopularniejszy rodzaj zakładu, w porównaniu z singlem jest bardziej dochodowy jednak mniej bezpieczny. Kursy mnożone są przez siebie oraz przez naszą stawkę dając wyższą kwotę ewentualnej wygranej jednak drastycznie spada prawdopodobieństwo trafienia.

Zakład systemowy

Główną zasadą tego typu zakładów jest to, że aby wygrać, nie wszystkie postawione przez nas typy muszą być trafione. Przykład – zakład systemowy 2/3 jest wygrany także wtedy kiedy prawidłowe są dwa z trzech typów. Z oddanych typów tworzy się kombinacje, wygrywają te, w których nie popełniliśmy błędów. Zakład systemowy jest mniej popularny i mniej dochodowy w porównaniu do zakładów akumulowanych.

Zakład LIVE

Inaczej mówiąc zakład NA ŻYWO. Opcja stawiania wyniku rozpoczętego już meczu zyskuje na popularności bowiem śledząc przebieg spotkania możemy je przeanalizować, wyciągnąć wnioski i podjąć odpowiednią decyzję stawiając zakład.

Pewniak nie istnieje

Jednym z podstawowych błędów każdego nowego gracza jest obstawianie tak zwanych pewniaków. Stawiane są one w różnych przypadkach:

  • aby zniwelować 12% podatek
  • aby podbić kurs łączny zakładu akumulowanego
  • aby dobić do odpowiedniej ilości zakładów na kuponie w celu skorzystania z oferty specjalnej bądź superoferty.

Pojęcie pewniaka należy usunąć ze swojego słownika bukmacherskiego tak szybko jak się tam pojawiło. Istnieje jedynie zakład o wysokim prawdopodobieństwie trafienia. Nie ma w sporcie pojedynku w którym zwycięzca jest pewny. Każdego dnia zdarzają się niespodzianki, tyczy się to również najlepszych drużyn na świecie. Tworząc kupon złożony z pewniaków oczywiście mamy większe szansę na powodzenie jednak ryzyko porażki również jest duże a opłacalność znikoma.

Wiedza, analiza, nauka na błędach

Przed założeniem konta na stronie bukmachera należy zaczerpnąć wiedzę na temat samego sposobu obstawiania zakładów, ich typów i rodzajów. Nie ulega wątpliwości, że każdy nowy gracz już na samym starcie swojej przygody z obstawianiem chciałby jak najszybciej wygrać jak najwięcej pieniędzy. Takie myślenie trzeba jak najszybciej odrzucić. Tylko mądra, wyrafinowana i zaplanowana na dłuższy czas gra może przynieść oczekiwany rezultat jakim jest systematyczne zwiększenie naszego kapitału startowego.

Aby myśleć o wygranych należy obstawiać ulubioną dyscyplinę sportu, tą, której poświęcamy najwięcej czasu. Aby zwiększyć nasze szanse należy poświęcić jeszcze więcej czasu na analizę wyników i statystyk.  

Porażka jest nieunikniona, na pewno przyjdzie taki moment w którym nasze pieniądze padną łupem bukmachera. W takich momentach należy zachować chłodną głowę, przeanalizować co zaważyło o porażce, zastanowić się gdzie popełniliśmy błąd i wyciągnąć odpowiednie wnioski na przyszłość.

Aby zminimalizować ryzyko strat należy:

  • dokładnie zapoznać się z zasadami grania danego zakładu bądź wykorzystania bonusu
  • obstawiać sporty i zakłady o których mamy pojęcie
  • oglądać poszczególne drużyny w akcji, analizować wyniki, formę, statystki
  • unikać grania „taśm” i „pewniaków”
  • nie nastawiać się na szybki zarobek, grać systematycznie, bez podpalania się
  • panować nad budżetem
  • zachować spokój po przegranych i wyciągnąć z nich wnioski

Panowanie nad budżetem

Pierwszą czynnością przed postawieniem zakładu jest oczywiście złożenie depozytu. Jest to bardzo ważna część naszej gry bowiem od jego ilości zależy wiele czynników takich jak komfort gry oraz ilość naszych wygranych. Na zakłady bukmacherskie należy przeznaczyć odpowiednią kwotę, taką, która nie zaważy na naszym budżecie domowym oraz taką, której przegrana nami nie zachwieje ani nas nie zaboli.

Mając już swój kapitał musimy nauczyć się nim odpowiednio zarządzać. Przede wszystkim najważniejsze jest ustalenie jaki procent naszego budżetu będzie poświęcany na każdy zakład. Płaską stawkę można ustalić na 2% co przy budżecie 1000 zł będzie oznaczało 20 zł na kupon. Zaletą takiej gry jest niskie ryzyko szybkiego bankructwa. Bardzo ważnie jest odpowiednie podejście czyli kurczowe trzymanie się zasad ustalonych na samym początku. Nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek ich naginanie.

Pamiętaj, że bez względu na początkowe wyniki musisz trzymać się zasad. Jeśli wygrywasz – świetnie! Oby tak dalej, zachowaj zimną krew, nie podpalaj się. Jeśli przegrywasz – nie martw się, przeanalizuj błędy, ochłoń, nie myśl o jak najszybszym odegraniu się bo może to obrócić się przeciwko tobie.

Podsumowując – postawienie zakładu zwłaszcza w dzisiejszych czasach jest sprawą bardzo prostą. Trudniej jest natomiast osiągać stałe zyski. Oprócz wiedzy musimy również posiadać umiejętność trzymania się zasad i zachowania spokoju. Dodatkowo należy mądrze planować swój kapitał i odpowiednio nim zarządzać. Jeśli połączymy wszystkie te cechy to zdecydowanie zwiększymy swoje szanse na ogranie bukmachera.