Odpowiedzialne typowanie
Poradniki

Odpowiedzialne typowanie

Na stronie legalny-bukmacher.net promujemy legalne i odpowiedzialne typowanie zakładów bukmacherskich. Podchodzimy do bukmacherki w sposób analityczny i edukacyjny chcemy nauczyć swoich czytelników jak typować dobrze i zarazem jak typować odpowiedzialnie. Kładziemy duży nacisk na rzetelne informacje i bezpieczeństwo graczy.

Podstawową zasadą jaką musi sobie uświadomić każdy początkujący typer jest fakt, że obstawianie wydarzeń sportowych przede wszystkim powinno być dobrą zabawą, a nie sposobem na regularne zarabianie na życie. Uzyskiwanie powtarzalnych i cyklicznych zarobków z typowania zakładów bukmacherskich jest możliwe ale nie jest takie łatwe jak przedstawiane jest to na wielu serwisach czy forach bukmacherskich.

Osiągnięcie poziomu profesjonalnego typera wymaga od gracza wielu godzin spędzonych na nauce i zdobywaniu doświadczenia. Droga do zawodowstwa wymaga sporej samodyscypliny, ciągłej analizy swoich poczynań i wyciąganiu wniosków, radzenia sobie w stresujących sytuacjach - jest to praca na co najmniej pół etatu.

Bezpieczne zakłady bukmacherskie

Przestraszony? I dobrze, im szybciej zmienisz swoje nastawienie do zakładów z "łatwy sposób na szybki zarobek" na "zakłady przy okazji kibicowania" tym mniej stracisz pieniędzy a typowanie zakładów przyniesie ci większą frajdę.

W bukmacherce tak jak i w każdej grze zawierającej element losowy niezmiernie ważne jest poprawne nastawienie gracza, stawiając zakłady nie można oczekiwać wygranej, nie można typować mając w głowię "muszę wygrać". Typowanie zakładów z nastawieniem na korzyści finansowe zwykle kończy się porażką. Obstawianie zakładów bukmacherskich z pewnością nie jest tak wciągające jak wszelkiego rodzaju gry kasynowe, ale złe nastawienie może poskutkować negatywnymi sytuacjami w życiu gracza i uzależnieniem od hazardu. 

Niezbędne jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz uświadomienie sobie, że zakłady bukmacherskie to nie jest sposób na zarabiania pieniędzy a sposób na fajne spędzenie czasu i dodatkowe emocje przy okazji kibicowania. Hazard jest dla ludzi, okazjonalna gra w ruletkę, partia Black-Jacka, pokera podobnie jak kupon u bukmachera jest rozrywką, dostarcza emocji i daje szansę na wygraną. Hazard nie musi oznaczać kłopotów i pustego portfela, wystarczy odpowiednie nastawienie do gry i staje się świetną rozrywką.

Hazard - według słownika polskiego, ryzykowne przedsięwzięcie.

Hazardzista to - osoba, która uczestniczy w grze, gdzie decyduje przypadek, ryzykując pieniądze lub inne dobra, w celu uzyskania jakiejś korzyści.

Typując zakłady trzeba być świadomym, że nawet najlepsza analiza meczu, dobry system bukmacherski, poprawne zarządzanie kapitałem nie zagwarantują wygranej i nie wyeliminują losowości sportu. Nieprzewidywalność zawodników, drużyn powoduje, że z jednej strony kochamy sport jako kibice, jednak z drugiej strony powoduje, że nienawidzimy jako typerzy. Ile razy zdarzyło się, że mimo poprawnej analizy i wszystkich argumentów zawarty zakład okazał się przegrany? Nasza drużyna powinna wygrać... jednak gol nie chciał wpaść a bramka przeciwników była jak zaczarowana. Znajomy scenariusz?

Trudność w systematycznym zarabianiu na zakładach bukmacherskich polega właśnie na nieprzewidywalności sportu. Nie da się wyeliminować przypadku więc trzeba się z nim pogodzić, zaakceptować i zrozumieć jako element gry. Zakłady bukmacherskie to dziedzina, w której na sukces składa się analityczny umysł, system, wiedza ale również przypadek. W mediach i nieodpowiedzialnych portalach bukmacherka przedstawiana jest jako dobry sposób na duże wygrane - nie jest to prawdą, w rzeczywistości takie podejście może spowodować poważne kłopoty niedoświadczonego gracza i prowadzić do uzależnienia.

Hazard obejmuje:

 • gry w kasynie
 • bingo
 • grę na automatach
 • grę w LOTTO
 • losy na loterii
 • gry karciane
 • zdrapki
 • zakłady pieniężne
 • zakłady sportowe
 • grę na giełdzie

Jest wiele powodów dla których ludzie uprawiają hazard. Najmniej szkodliwe to okazjonalna rozrywka, dreszcz emocji czy towarzyskie zabawy. Najbardziej groźne w skutkach to odreagowywanie problemów życia codziennego czy wizja szybkich i dużych wygranych.

Osoba uzależniona od hazardu albo czuje złość po przegranej, albo euforię po wygranej. Inne emocje schodzą na dalszy plan.

Z reguły proces uzależnienia składa się z czterech etapów:

 1. Szybkich wygranych - potęguje poczucie własnej wartości, dodaje pewności siebie.
 2. Przegranych - po euforii związanej z wygraną przychodzą porażki, które niszczą pewność siebie i finanse.
 3. Desperacji - porażki są coraz częstsze, osoba popada w tarapaty finansowe i niszczy relacje z rodziną, czy znajomymi (alienacja).
 4. Utraty nadziei - poza hazardem pojawiają się kłopoty z innymi używkami takimi jak alkohol. Osoba ma świadomość swojego problemu, ale nie wie jak mu zaradzić i pogrąża się w samotności.

Legalne zakłady, czyli jakie?

W Polsce legalnie obstawiać mecze przez internet można u siedmiu bukmacherów posiadających licencję Ministra Finansów. Licencja ta obliguje firmy do zachowywania określonych w ustawie standardów dotyczących ochrony graczy.

By móc grać u bukmachera należy:

 • być pełnoletnim
 • zarejestrować konto
 • zaakceptować regulamin bukmachera

W Polsce legalnie działa siedmiu bukmacherów: Fortuna, forBET, Totolotek, Milenium, LV BET, STS, e-Toto.

Bukmacherzy na swoich stronach mają obowiązek informowania graczy o skutkach, jakie mogą nieść za sobą zakłady sportowe. Tego typu konsekwencjami są finansowe przegrane, czy uzależnienie od hazardu.

Jeżeli regularnie obstawiasz zakłady i obawiasz się czy nie posunąłeś się za daleko, zrób test i odpowiedz sobie na 20 pytań:

 1. Czy kiedykolwiek traciłeś czas przeznaczony na pracę lub szkołę z powodu hazardu?
 2. Czy uprawianie hazardu powodowało kiedykolwiek, że twoje życie rodzinne stawało się nieszczęśliwe?
 3. Czy hazard wpływał na twoją reputację?
 4. Czy kiedykolwiek odczuwałeś wyrzuty sumienia po grze?
 5. Czy kiedykolwiek uprawiałeś hazard, aby zdobyć pieniądze na spłatę długów albo by rozwiązać finansowe trudności?
 6. Czy uprawianie hazardu powodowało zmniejszenie się twojej ambicji lub skuteczności?
 7. Czy po przegranej czułeś, że musisz wrócić, tak szybko jak to możliwe, by odrobić swoje straty?
 8. Czy po wygranej miałeś silny przymus, aby wrócić i wygrać więcej?
 9. Czy często uprawiałeś hazard dopóki twoja ostatnia złotówka została przegrana?
 10. Czy kiedykolwiek brałeś pożyczki, aby sfinansować swój hazard?
 11. Czy kiedykolwiek sprzedałeś coś, aby sfinansować hazard?
 12. Czy byłeś niechętny, aby użyć „hazardowych pieniędzy” na normalne wydatki?
 13. Czy hazard powodował, że przestawałeś dbać o dobrobyt własny lub swojej rodziny?
 14. Czy kiedykolwiek uprawiałeś hazard dłużej niż zaplanowałeś?
 15. Czy kiedykolwiek grałeś, aby uciec od zmartwień i kłopotów?
 16. Czy kiedykolwiek popełniłeś lub rozważałeś popełnienie nielegalnego czynu, aby sfinansować hazard?
 17. Czy uprawianie hazardu powodowało, że masz kłopoty ze snem?
 18. Czy kłótnie, rozczarowania lub frustracje wywołują w twoim wnętrzu impuls do hazardu?
 19. Czy kiedykolwiek miałeś pragnienie, aby świętować jakieś szczęśliwe wydarzenia poprzez uprawianie hazardu przez kilka godzin?
 20. Czy kiedykolwiek brałeś pod uwagę autodestrukcję lub samobójstwo w wyniku twojego hazardu?

Według badań większość z hazardzistów odpowiada "TAK" na minimum siedem tego typu pytań.

Jeśli odczuwasz na sobie symptomy związane z uzależnieniem od hazardu skontaktuj się z wyspecjalizowanymi instytucjami, które udzielają pomocy w tym zakresie, polecamy serwisy internetowe anonimowihazardzisci.org i uzaleznienie.com.pl.

Odpowiedzialne zakłady, czyli?

Zakłady bukmacherskie tylko dla niewielkiego odsetku graczy są źródłem dochodu. Dla większości typerów kończą się albo okazjonalnymi wygranymi, albo przegranymi, zgodnie z powiedzeniem "raz na wozie, raz pod wozem". Wizja dużych wygranych w krótkim czasie to utopia, której nie należy ulegać. Takie postrzeganie bukmacherki pozwoli uniknąć rozczarowań.

Bukmacher Totolotek w ramach programu "Graj z głową" na swoich stronach oferuje szereg mechanizmów, które pozwolą na kontrolowanie swojej gry i budżetu:

 • limit stawek i wygranych
 • zegar, który mierzy czas przebywania na stronie totolotek.pl
 • zawieszenie konta
 • zamknięcie konta

Rozpoczynając grę w Totolotku można zabezpieczyć się przed skutkami hazardu i określić finansowe i czasowe ramy, których nie można przekroczyć. To pozwoli na trzymanie w ryzach swoich emocji.

Jak bezpiecznie obstawiać zakłady sportowe?

Przede wszystkim pamiętaj o poprawnym nastawieniu, jeżeli nie jesteś profesjonalnym typerem to zapomnij o regularnym osiąganiu zysków z bukmacherki. Najważniejsze zasady:

 • przeznacz na grę tylko niewielką część swojego budżetu,
 • nigdy nie obstawiaj za wszystkie pieniądze,
 • nie traktuj zakładów jako źródła utrzymania,
 • nie pożyczaj pieniędzy na grę u bukmachera,
 • obstawiaj dla rozrywki,
 • gra u bukmachera nie może być ucieczką od problemów,
 • panuj nad emocjami po wygranych i przegranych,
 • nie pałaj rządzą odegrania się.