Legalne zakłady bukmacherskie
Ustawa hazardowa Bukmacherzy

Legalne zakłady bukmacherskie

Jeżeli trafiłeś na naszą stronę to znaczy, że chcesz legalnie obstawiać zakłady bukmacherskie w internecie. Regulacje dotyczące funkcjonowania internetowych zakładów bukmacherskich, gry w pokera i gier kasynowych zostały wprowadzone w Polsce w ustawie hazardowej z 2009 roku.

Od tego czasu w Polsce legalnie obstawiać można było wyłącznie u bukmacherów z wykupioną licencją polskiego Ministra Finansów, korzystanie podlegać z bukmacherów bez licencji miało podlegać karze grzywny.

Niestety ustawa z 2009 roku została skonstruowana źle, posiadała wiele luk, które w prosty sposób obejść mógł każdy. Sama ustawa nawet nie została poprawnie notyfikowana do Unii Europejskiej w rezultacie zagraniczni bukmacherzy kompletnie nie przejęli się tym martwym prawem i nadal kierowali swoją ofertę bezpośrednio do graczy z Polski. Szacuje się, że w latach 2009-2016 ponad 90% zakładów było zawieranych u bukmacherów bez polskiej licencji.

Nowelizacja ustawy z 2017

Wadliwa ustawa hazardowa musiała zostać poprawiona. Po wygranych wyborach za nowelizację ustawy hazardowej wziął się rząd partii Prawo i Sprawiedliwość. Prace nad ustawą trwały przez cały 2016 a nowa ustawa weszła w życie w 2017 roku dwóch etapach:

 • 1 kwietnia 2017 - Prawomocny zakaz korzystania z bukmacherów nie posiadających polskiej licencji. Liberalizacja przepisów dotyczących reklamowania zakładów bukmacherskich legalnych firm.
 • 1 lipca 2017 - Restrykcje dla bukmacherów i typerów. Blokada domen firm hazardowych niezgodnych z ustawą czyli rejestr domen zakazanychBlokada metod płatności do bukmacherów nie posiadających polskiej licencji .

Wejście w życie nowelizacji diametralnie zmieniło siły na rynku bukmacherskim. Legalni bukmacherzy otrzymali możliwość częściowej reklamy w mediach oraz możliwość sponsorowania polskiego sportu a typowanie i dostęp do bukmacherów zagranicznych został mocno utrudniony.

Polski rynek po wejściu ustawy hazardowej 2017

Nowe regulacje prawne znacząco przemeblowały polski rynek zakładów sportowych. Aktualnie w Polsce działa 7 legalnych bukmacherów posiadających licencj Ministra Finansów:

 • Fortuna - dla nowych graczy oferuje podwójny bonus powitalny zakład bez ryzyka + 100% od depozytu do 400 PLN. Szeroka oferta zakładów przedmeczowych i live, wysokiej jakości mobilna aplikacja oraz najwyższe na rynku kursy to znaki firmowe Fortuny.
 • forBET - nowi gracze mogą zyskać bonus powitalny w wysokości 100% od pierwszej wpłaty do 600 PLN. Dzięki promocji "Gramy Razem" w forBET można obstawiać zakłady bez podatku 12% od stawki!
 • Totolotek - to jeden z tych bukmacherów, co oferuje dwa bonusy na start: darmowy zakład 20 PLN i 100% od wpłaty do 500 PLN. Szeroka oferta i liczne promocje dla stałych graczy wyróżniają Totolotka.
 • LV BET - oferuje bonus bez depozytu 20 PLN za rejestracje oraz bonus z mnożnikiem kursu x100 do 1000 PLN. LV BET charakteryzuje się sporą liczbą promocji dla stałych graczy. Najlepszy dla łowców okazji.
 • STS - za rejestracje można zyskać darmowy zakład 20 PLN + 100% od wpłaty do 500 PLN. STS posiada bardzo rozbudowane transmisje z meczów "na żywo".
 • Milenium - uznana marka na rynku stacjonarnym, która buduje swoją siłę także w internecie. Atrakcyjny totalizator sportowy i bonus na start sięgający nawet 760 PLN.
 • E-toto - najmniejszy z legalnych bukmacherów. Nowym graczom oferuje bonus na start  100% do 500 PLN.

W świetle obowiązującego prawa typowanie zakładów bukmacherskich u tych bukmacherów jest legalne. Wszyscy pozostali bukmacherzy oferujący swoje usługi w internecie działają w Polsce nielegalnie. Granie u nich podlega karze grzywny.

Po wejściu restrykcyjnego prawa z Polski wycofało się szereg popularnych wcześniej bukmacherów takich jak bet365, Pinnacle, William Hill, Betsafe czy Betsson. Gra u nich i tak byłaby niemożliwa przez rejestr domen zakazanych.

Rejestr domen zakazanych - oficjalna nazwa to "Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą" - jest to spis stron internetowych dostępny na stronie Ministerstwa Finansów. Obowiązująca ustawa obliguje dostawców internetowych działających w Polsce (m.in UPC, Play, Orange itp.) do zablokowania dostępu do wprowadzonych domen w przeciągu 48 godzin od ich dodania. Tego typu strony nie mogą być również obsługiwane przez dostawców usług płatniczych takich jak np. Przelewy24, PayU, Dotpay oraz zagranicznych Skrill i Neteller.

Aktualnie w rejestrze domen zakazanych znajduje się około 1000 stron, a liczba regularnie się powiększa.

Ominięcie rządowej blokady jest możliwe ale jest skomplikowane i naraża gracza na potencjalne kary. Niewielki procent graczy próbuje ominąć ustawę hazardową poprzez niektóre technologiczne rozwiązania takie jak zmianę IP poprzez VPN, czy serwer Proxy. Tego typu zabiegi wymagają sporej wiedzy i są czasochłonne, a nie zawsze przynoszą pożądany skutek, bo nawet jeśli uda się zalogować do nielegalnego bukmachera, to pozostaje kwestia transakcji finansowych. Należy jednak pamiętać o tym, że granie z terytorium RP nawet z pominięciem blokad podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych.

Inną opcją jest gra poprzez brokera bukmacherskiego, czyli pośrednika pomiędzy graczem a bukmacherem.  Broker nie jest bukmacherem i nie oferuje zakładów, a jedynie pośredniczy w ich zawieraniu przez co nie jest wpisany do rejestru domen zakazanych.

Zdecydowana większość polskich graczy swoją uwagę przekierowała na licencjonowane w Polsce firmy, tak by w przejrzysty i legalny sposób kontynuować typowanie zakładów sportowych.

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce

Jak wspomnieliśmy wyżej legalnie z terytorium RP obstawiać można u 7 bukmacherów, którzy posiadają licencje Ministra Finansów. To pozwala na w pełni legalną grę, pewność, że bukmacher będzie przestrzegał regulaminu i polskiego prawa oraz daje gwarancje bezpieczeństwa wpłaconych pieniędzy, jak i wygranych.

Granie u legalnych bukmacherów wiąże się z koniecznością odprowadzania podatku:

 • 12% od stawki każdego zawartego zakładu
 • dodatkowe 10% powyżej wygranych 2280 PLN

Co jednak istotne podatek odprowadza bukmacher, zatem wypłacone wygrane nie podlegają już dodatkowym koniecznościom podatkowym.

Zagraniczni bukmacherzy nie płacili w Polsce podatków, co w kontekście legalnych bukmacherów tworzyło nierówne warunki na rynku. Jeśli bukmacher chce legalnie oferować zakłady na terytorium RP musi z pozytywnym skutkiem ubiegać się o polską licencje.

Polscy bukmacherzy aktywnie inwestują w nasz sport m.in. STS jest sponsorem piłkarskiej reprezentacji, a aż 13 z 16 klubów piłkarskiej Ekstraklasy współpracuje z którymś z legalnych bukmacherów. Co więcej, LV BET był oficjalnym sponsorem Mistrzostw Europy w siatkówce, jakie odbyły się we wrześniu w Polsce.

Bukmacher poprzez sponsoring sportu zyskuje reklamę, zaś klub sportowy pieniądze.

Dlaczego warto grać u legalnych bukmacherów?
 • Licencja Ministra Finansów gwarantuje wiarygodność i wypłacalność.
 • Posiadają wysokie bonusy na start.
 • Oferują atrakcyjne promocje dla stałych graczy.
 • Umożliwiają kontakt z supportem w języku polskim.
 • Finansują polskie kluby sportowe poprzez sponsoring.
 • Wspierają polski budżet poprzez płacenie podatków w Polsce.
Jak legalnie typować zakłady bukmacherskie?

Prawo nie działa na narodowość czy obywatelstwo tylko na obszar, na którym w danej chwili przebywa człowiek. Przebywając na terenie Polski legalnie typować można wyłącznie u bukmacherów z polską licencją, dotyczy to zarówno Polaków jak i cudzoziemców, którzy w danym momencie przebywają na terenie Polski. Analogicznie, Polak będący na wakacjach w Grecji lub Wielkiej Brytanii musi legalnie obstawiać zakłady u bukmacherów zgodnych z prawem tamtego kraju a nie Polski.

Nie jesteś pewien czy bukmacher posiada polską licencję? Zobacz ranking legalnych bukmacherów i poznaj wszystkich dozwolonych bukmacherów w Polsce.