Legalni bukmacherzy przejmują polski rynek
Ustawa hazardowa Bukmacherzy

Legalni bukmacherzy przejmują polski rynek

W minionych 12 miesiącach legalni bukmacherzy zanotowali dwukrotnie większy wzrost obrotów w porównaniu z poprzednim rokiem. Wśród polskich graczy coraz większe znaczenie odgrywają licencjonowane firmy, które w poprzednich latach stanowiły marginalny udział na rynku zakładów online.

W 2015 roku obrót u legalnych bukmacherów wyniósł 1,3 mld złotych. W 2016 był on wyższy i sięgał poziomu 1,7 mld zł. Rok 2017, jak na razie, jest rekordowy, bo łączny obrót wyniósł aż 3,3 mld zł. Dla budżetu państwa oznacza to 396 mln zł wpływów z podatków. Skąd ten sukces?

Szara strefa w odwrocie

Z 90 do 60% według szacunków stowarzyszenia "Graj Legalnie" zmalała szara strefa na rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. To efekt nowelizacji ustawy hazardowej, która weszła w życie w dwóch etapach - 1 kwietnia i 1 lipca 2017 roku.

Na mocy nowego prawa część zagranicznych bukmacherów zaprzestała prowadzić działalność na terenie Polski, z kolei pozostałe nielegalne podmioty trafiły do rejestru domen zakazanych. Blokady płatności, a także stron internetowych skutecznie eliminują firmy, które zgodnie z ustawą hazardową próbują działać na terenie naszego kraju nielegalnie.

Obecnie w Polsce w Internecie legalnie działa siedmiu bukmacherów: Fortuna, Totolotek, STS, forBET, Milenium, LV BET i e-Toto. Wszystkie te firmy posiadają licencję polskiego Ministra Finansów na oferowanie zakładów wzajemnych. Granie u innych bukmacherów z terenu Polski podlega karze grzywny.

Według szacunków stowarzyszenia "Graj Legalnie" najwięcej udziałów w polskim rynku posiada STS (48%), Fortuna (31%) oraz Totolotek (10%). 

By zostać legalnym bukmacherem w Polsce należy z sukcesem przejść proces licencyjny. Tak w 2017 roku postąpił Superbet, który uzyskał zgodę Ministra Finansów na oferowanie zakładów w punktach stacjonarnych. Rumuński bukmacher zapowiedział, że w 2018 roku wystąpi z wnioskiem o licencję na zakłady online. Tym samym rynek legalnych bukmacherów zostanie powiększony o nowy podmiot.