E-sport na Igrzyskach Olimpijskich?
Ciekawostki

E-sport na Igrzyskach Olimpijskich?

Nowe zjawisko w świecie sportowej rywalizacji, czyli e-sport niebawem może na stałe wejść w świadomość kibiców. Być może zawodnicy specjalizujący się w grach komputerowych powalczą o medale Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku.

Tony Estanguet, wiceprezes francuskiego komitetu Olimpijskiego potwierdził, że będzie toczył rozmowy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i przedstawicielami e-sportu na temat włączenia konkurencji "gry komputerowe" do programu Igrzysk w Paryżu, które odbędą się za sześć lat. 

- Musimy przyjrzeć się tej dziedzinie sportowej rywalizacji, a nie udawać, że ona nie istnieje - mówił w wywiadzie dla agencji Associated Press, Tony Estanguet. - Nie chcę mówić od razu "nie". Warto porozmawiać i przyjrzeć się temu zjawisku. Zrozumieć, skąd tak duży sukces e-sportu.

Na razie pewnym jest, że e-sport znajdzie się w programie Azjatyckich Igrzysk w 2022 roku. Zgodnie z argumentacją decyzja ta odzwierciedla szybki rozwój tej dyscypliny wśród młodzieży.

Szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomas Bach, nie kryje zainteresowania zjawiskiem e-sportu, ale wciąż waha się, czy rywalizacja ta odzwierciedla prawdziwą ideę sportu.

 - Nie jesteśmy w 100% przekonani, że e-sport jest naprawdę sportem w kontekście aktywności fizycznej. Dlatego nie wiemy, czy można uznać go za sport - przekonywał w wywiadzie dla Inside the Games.

W 2016 roku według szacunków e-sport wygenerował 493 miliony dolarów zysków. Łącznie zgromadził 320 milionów widzów.

Ostateczny program Igrzysk Olimpijskich w Paryżu kształtował będzie się w 2019 roku. Wtedy należy oczekiwać decyzji odnośnie włączenia e-sportu do programu olimpijskiego